Čím kúriť v roku 2026? Porovnanie nákladov na pelety, tepelné čerpadlo, plyn, drevo a elektrinu
Výber zdroja tepla je rozhodnutie na 15 až 20 rokov. Nestačí pritom porovnať len cenu za kilowatthodinu. Záleží na tom, aký máte dom a akú vykurovaciu sústavu, koľko stojí obstaranie a montáž, koľko práce ste ochotní kúreniu venovať a ako rýchlo sa zdroj opotrebuje. Spočítali sme to pre typický rodinný dom podľa aktuálnych slovenských cien energií na rok 2026.
Z čoho sme vychádzali
Počítame s rodinným domom, ktorý na vykurovanie a ohrev vody potrebuje približne 15 MWh tepla za rok. Takú potrebu má bežný rodinný dom s čiastočným zateplením. Všetky ceny sú vrátane DPH, distribúcie a stálych mesačných platieb. Pri elektrine a plyne počítame s regulovanými cenami na rok 2026 (elektrina pre distribučné územie ZSD).
- Pelety ENplus A1: približne 350 €/t, výhrevnosť 4,8 kWh/kg
- Palivové drevo (tvrdé, suché, štiepané): približne 80 € za priestorový meter
- Zemný plyn (sadzba D3): približne 0,072 €/kWh a stály poplatok okolo 13 € mesačne
- Elektrina: bežná sadzba DD2 0,198 €/kWh a 7,24 € mesačne, vykurovacia sadzba DD5 (nízka tarifa 20 hodín denne) 0,178 €/kWh v NT a 0,215 €/kWh vo VT
Do prevádzkových nákladov započítavame palivo alebo energiu, elektrinu na chod kotla (ventilátor, podávač, čerpadlo), stále platby, servis, revízie a kominára. Pri tepelnom čerpadle a elektrokotle zohľadňujeme aj to, že vďaka vykurovacej sadzbe platíte menej aj za ostatnú elektrinu v domácnosti.
Ročné prevádzkové náklady a cena za celú dobu životnosti
| Zdroj tepla | Prevádzka za rok | Obstaranie vr. montáže | Životnosť | Priemerne za rok vr. obstarania |
|---|---|---|---|---|
| Splyňovací kotol na drevo + akumulačná nádrž | 1 030 € | 7 000 € | 20 rokov | 1 380 € |
| Tepelné čerpadlo vzduch–voda (SCOP 3,2) | 990 € | 11 000 € | 15 rokov | 1 720 € |
| Automatický kotol na pelety IGNIS PRO 15 PLUS – drevené pelety A1 | 1 460 € | 7 000 € | 18 rokov | 1 850 € |
| Automatický kotol na pelety IGNIS PRO 15 PLUS – senné pelety* | 980 € | 7 000 € | 18 rokov | 1 370 € |
| Plynový kondenzačný kotol | 1 460 € | 4 000 € | 15 rokov | 1 730 € |
| Elektrokotol | 2 820 € | 1 800 € | 15 rokov | 2 940 € |
Dom s potrebou tepla 15 MWh/rok, ceny na Slovensku na rok 2026 vr. DPH, bez dotácií a bez vlastnej práce. Obstarávacie ceny sú orientačné a líšia sa podľa konkrétneho domu a montážnej firmy. * Len ak výrobca kotla toto palivo povoľuje, viac v časti o druhoch peliet.
Na prvý pohľad vychádzajú najlepšie drevo, kotol na senné pelety a tepelné čerpadlo. Tabuľka však neukazuje všetko. Lacné drevo platíte vlastnou prácou a tepelné čerpadlo dosahuje nízku spotrebu len v dome, ktorý mu vyhovuje. Plyn a drevené pelety stoja v prevádzke prakticky rovnako. Plynový kotol je lacnejší na obstaranie, ale potrebuje plynovú prípojku a stále poplatky platíte celý rok. Preto sa treba pozrieť na každú možnosť zvlášť.
Tepelné čerpadlo: skvelé, ale nie do každého domu
Tepelné čerpadlo nevyrába teplo spaľovaním, ale „prečerpáva“ ho z vonkajšieho vzduchu. Z 1 kWh elektriny tak dokáže vyrobiť 3 až 4 kWh tepla. Tento pomer (vykurovací faktor, v ročnom priemere SCOP) však veľmi závisí od toho, na akú teplotu musí ohrievať vodu vo vykurovaní.
- Podlahové kúrenie s teplotou vody okolo 35 °C: SCOP okolo 4. Tepelné čerpadlo je tu vo svojom živle.
- Moderné radiátory na 45–50 °C: SCOP okolo 3. S touto hodnotou počíta naša tabuľka.
- Staršie liatinové alebo malé doskové radiátory, ktoré v mrazoch potrebujú 55–70 °C: SCOP klesá k 2,5 aj nižšie. Pri teplotách pod −10 °C často pomáha elektrická vykurovacia špirála, ktorá kúri „jedna k jednej“ ako elektrokotol.
Každý stupeň teploty vody navyše znižuje účinnosť čerpadla približne o 2 až 3 %. V staršom dome s klasickými radiátormi sa preto ročný účet za elektrinu ľahko zvýši o štvrtinu. Často je tiež potrebné vymeniť radiátory alebo kúpiť výkonnejšiu a drahšiu jednotku. Pri SCOP 2,5 stúpne ročná prevádzka zhruba na 1 220 € a s investíciou to vychádza na približne 1 960 € ročne. To je viac ako pri kotle na drevené pelety a výrazne viac ako pri kotle na senné pelety. Tepelné čerpadlo navyše potrebuje miesto pre vonkajšiu jednotku a treba počítať s jej hlukom. Kompresor má životnosť okolo 15 rokov.
Pre koho: novostavby a dobre zateplené domy s podlahovým kúrením alebo veľkými nízkoteplotnými radiátormi, kde majiteľ počíta s vyššou počiatočnou investíciou.
Kotol na pelety IGNIS PRO 15 PLUS: komfort automatu a cena tuhých palív
Automatický kotol na pelety spája to najlepšie z oboch svetov. Kúri obnoviteľným palivom s nízkou cenou za kilowatthodinu, ale nevyžaduje každodenné prikladanie ako kotol na drevo. Závitovkový podávač dávkuje pelety zo zásobníka, kotol sa sám zapaľuje a výkon riadi podľa potreby domu.
- Vysoká teplota vody nevadí. Kotol na pelety ohreje vodu na 60–80 °C rovnako ľahko ako na 45 °C a jeho účinnosť od teploty vykurovacej vody takmer nezávisí. Je preto ideálnou náhradou starého kotla v domoch s klasickými radiátormi, bez nákladnej prestavby vykurovacej sústavy.
- Nižšia obstarávacia cena ako pri tepelnom čerpadle a dlhšia životnosť (15–20 rokov).
- Lacnejšia prevádzka ako elektrina a plyn: oproti elektrokotlu ušetrí približne 1 360 € ročne. S drevenými peletami stojí prevádzka rovnako ako plynový kotol a so sennými peletami je o takmer 500 € ročne lacnejšia.
- Pohodlie: zásobník podľa verzie 53, 102 alebo 160 l. Najväčší pojme približne 100 kg peliet, v mrazoch na 2–3 dni a v prechodnom období dlhšie. Údržba spočíva vo vysypaní popola a pravidelnom čistení.
- Nezávislosť: pelety si kúpite do zásoby na celú sezónu, najlepšie v lete, keď bývajú lacnejšie. Nie ste odkázaní na vývoj cien plynu a elektriny počas zimy.
- Obnoviteľné palivo: pelety sa lisujú z pilín a drevného odpadu z domácej produkcie.
Je férové povedať aj druhú stranu. Pelety potrebujú suché skladovacie miesto (spotreba typického domu je asi 3,5 tony za rok, teda 3–4 palety vriec) a kotol potrebuje komín a kotolňu. Kotol treba tiež raz za čas vyčistiť a raz ročne dať kominárovi skontrolovať dymovod.
Pre koho: staršie aj novšie rodinné domy s radiátormi, náhrada dosluhujúceho kotla na uhlie, drevo alebo plyn, domy bez plynovej prípojky a všetci, ktorí chcú lacné teplo bez každodenného prikladania.
Pelety nie sú len jedny: ako ušetriť na palive
Náklady na kúrenie peletami výrazne ovplyvňuje aj to, aké pelety kupujete. Na trhu sú tri základné druhy:
| Druh peliet | Orientačná cena | Výhrevnosť | Popol | Palivo za rok* |
|---|---|---|---|---|
| Biele drevené pelety ENplus A1 | približne 350 €/t | 4,8 kWh/kg | do 0,7 % | cca 1 290 € |
| Hnedé drevené pelety (s kôrou, A2/B) | o 10–20 % lacnejšie | 4,6–4,8 kWh/kg | 1–3 % | cca 1 120–1 180 € |
| Senné pelety a agropelety (seno, slama, energetické plodiny) | okolo 160 €/t | 3,9–4,2 kWh/kg | 5–10 % | cca 730 € |
* Dom s potrebou tepla 15 MWh/rok. Pri senných peletách počítame s nižšou sezónnou účinnosťou 80 % pre väčšie množstvo popola.
Senné pelety sú približne o polovicu lacnejšie ako biele drevené a ich výhrevnosť je len asi o 15 % nižšia. Za palivo tak typický dom zaplatí približne 730 € namiesto 1 290 €. Celkové ročné prevádzkové náklady vrátane servisu klesnú približne na 980 €, teda o tretinu pod úroveň plynu a na úroveň tepelného čerpadla. Vrátane investície je to spolu s drevom najlacnejšia možnosť v našom porovnaní, keďže kotol stojí výrazne menej ako tepelné čerpadlo a nevyžaduje každodenné prikladanie. Ak sa pelety vyrábajú alebo kupujú lokálne, napríklad priamo od poľnohospodára, úspora môže byť ešte väčšia.
Agropelety majú aj svoje nároky. Obsahujú viac popola, ktorý sa pri vyššej teplote môže spekať, preto treba častejšie vyberať popolník a čistiť horák a výmenník. Seno a slama navyše obsahujú chlór a draslík, ktoré zvyšujú záťaž kotla. Spaľovať možno len palivo, ktoré výrobca kotla v návode výslovne povoľuje, vyžadujú to aj predpisy o ochrane ovzdušia. Pri výbere kotla sa preto oplatí overiť, či je na agropelety určený. Radi vám s tým poradíme.
Splyňovací kotol na drevo: najlacnejší, ak máte čas a drevo
Kto má vlastné alebo lacné drevo, dosiahne najnižšie prevádzkové náklady. Daňou za to je práca. Drevo treba narezať, naštiepať a nechať aspoň dva roky schnúť, pretože vlhké drevo výrazne znižuje výkon a zanáša komín. V zime sa prikladá dva- až trikrát denne. Na správnu funkciu je potrebná akumulačná nádrž s objemom 1 000–2 000 litrov, ktorá zaberie miesto v kotolni a zvyšuje investíciu. Na dlhšiu neprítomnosť ani pre starnúcich obyvateľov domu nie je drevo ideálne.
Pre koho: majitelia lesa alebo ľudia s lacným prístupom k drevu, ktorí majú čas, silu a priestor na skladovanie.
Plynový kondenzačný kotol: lacná investícia, drahšia prevádzka
Plynový kotol je kompaktný, tichý a nevyžaduje takmer žiadnu obsluhu. Obstaranie je najlacnejšie spomedzi kotlov, ale len ak dom už má plynovú prípojku. Prevádzka stojí rovnako ako pri drevených peletách a viac ako pri lacnejších druhoch peliet, pričom stále poplatky za plyn a distribúciu platíte celý rok. Aj kondenzačný kotol stráca účinnosť pri vysokej teplote vratnej vody, aj keď oveľa menej ako tepelné čerpadlo. Cena plynu sa v posledných rokoch ukázala ako najviac kolísavá.
Pre koho: domy s plynovou prípojkou a bez priestoru na sklad paliva, napríklad radové domy, a tí, ktorí uprednostňujú minimálnu obsluhu.
Elektrokotol: jednoduchý, ale najdrahší na prevádzku
Elektrokotol je lacný, malý a bezúdržbový. Z 1 kWh elektriny však vyrobí len 1 kWh tepla, takže v bežnom rodinnom dome vychádza prevádzka zďaleka najdrahšie. Často je tiež potrebné posilniť istič.
Pre koho: pasívne a veľmi úsporné domy s malou potrebou tepla, chaty a ako záložný zdroj.
Zhrnutie: ktorý zdroj vybrať?
| Váš dom | Odporúčaný zdroj |
|---|---|
| Novostavba, podlahové kúrenie | Tepelné čerpadlo |
| Starší alebo čiastočne zateplený dom s radiátormi | Kotol na pelety IGNIS PRO 15 PLUS |
| Náhrada starého kotla na uhlie alebo drevo | Kotol na pelety IGNIS PRO 15 PLUS (komín aj kotolňa už sú) |
| Vlastný les, dostatok času | Splyňovací kotol na drevo s akumuláciou |
| Plynová prípojka, žiadne miesto na sklad | Plynový kondenzačný kotol |
| Pasívny dom, chata | Elektrokotol alebo priamovýhrevné panely |
Univerzálne najlepší zdroj tepla neexistuje. Pre veľkú časť rodinných domov, teda domov s radiátormi, ktoré neboli postavené ako nízkoenergetické, je však automatický kotol na pelety najrozumnejším kompromisom medzi cenou obstarania, cenou prevádzky a pohodlím. Nevyžaduje prestavbu vykurovacej sústavy ako tepelné čerpadlo, nezaberie vám voľný čas ako drevo a nezávisí od plynovej prípojky. S lacnejšími druhmi peliet patrí k najlacnejším zdrojom tepla vôbec.
Zvažujete výmenu kotla? Pozrite si automatický kotol na pelety IGNIS PRO 15 PLUS so zásobníkom 53, 102 alebo 160 litrov alebo celú ponuku kotlov na pelety. Radi vám poradíme, ktorá verzia sa k vášmu domu hodí.
Pozrite si detailný popis kotlov IGNIS →Pozrite si všetky kotly na pelety v e-shope →Písal Karel Kluger, obchodný manažér, TRIVEN s.r.o.
S dlhoročnými skúsenosťami v oblasti strojárstva a vykurovacích technológií.
Pripravený, 5. 10. 2026
Výpočty sú orientačné a vychádzajú z regulovaných cien elektriny a plynu pre domácnosti na rok 2026 bez štátnej energopomoci (koncové ceny elektriny SPP pre územie ZSD, regulovaný cenník plynu SPP, rozhodnutia ÚRSO), z odhadovaných trhových cien peliet a palivového dreva v roku 2026 a z typických hodnôt účinnosti a obstarávacích cien. Skutočné náklady závisia od konkrétneho domu, spôsobu používania, dodávateľa energií a cenovej ponuky montážnej firmy.
